Masaryčka doladí interiéry, dostane zlatý kabát a otevře se v srpnu

Avatar photo
ZO OSŽ DKV Praha
foto: www.masarycka.com

Společnost Penta Real Estate na zanedbaném brownfieldu u Masarykova nádraží dokončila hrubou stavbu komplexu podle projektu londýnského studia Zahy Hadid Architects. Masaryčka propojí neprostupná území mezi Florencí a ulicí Hybernská a stane se pulzujícím centrem Prahy. Řemeslníci doladí interiéry, fasádu osadí panely ze zlatavého zinku a do léta přibudou i stromy a bujná zeleň.

Ředitel Penty pro komerční výstavbu Pavel Streblov k parteru dvou dokončených staveb u Masarykova nádraží udává: „Tady bude centrum gastronomie. Na jedné straně se usídlí francouzská restaurace La Gare, na té druhé pizzerie L’Osteria.“ Centrum, které v mapě nese název „Prague Central Business District“, a „Masaryčka A“, bude mít ve dvou patrech obchody, restaurace, kavárny i zmrzlinárnu a ve zbytku staveb budou umístěny kanceláře. 

Podniky oživí jedinečný průsmyk mezi dvěma budovami. Patra dvou staveb zde od sebe vzájemně odstupují, čímž v parteru vzniká dostatek prostoru a světla. Architekt studia Jakub Klaska, který se podílel na návrhu staveb, dílo popisuje takto: „Jednotlivá patra rotují směrem od sebe a tím vytvářejí vertikální dynamiku i světlou výšku. Místo mezi dvěma budovami má tak charakter malého náměstí. Je to nové pobytové místo a také rozcestník, který cestující nasměruje k nástupištím vlaků nebo na lávku s pobytovou střechou, která spojí ulice Na Florenci a Hybernskou.“

Ve zbylých patrech jsou připraveny prostory pro kanceláře, kde se doladí design a vybavení, které si každá firma může přizpůsobit přesně podle svých potřeb. Přestěhují se sem i firmy Penta Real Estate a Penta Investments, které doposud sídlily naproti ve Florentinu. Jako nové sídlo si vybrali ty nejhezčí prostory, kde jsou patra propojena dynamickým ocelovým točitým schodištěm. Nejlepší kancelář s panoramatickým výhledem na Prahu získá ředitel společnosti. 

Ulice Na Florenci se promění v ukázkový bulvár osazený stromy a vybavený kavárenskými stolky. Cílem developera ve spolupráci s městem je zpomalit v tomto úseku dopravu. Ředitel Penty pro komerční výstavbu Pavel Streblov, který má na starosti realizaci projektu, dodává: „Ulice bude novým pobytovým centrem, kde budou mít přednost chodci a cyklisté. Doprava by se tu měla zklidnit na 30 kilometrů v hodině.“

Vyvýšený park nad nádražím zjednoduší propojení Prahy 1 s Prahou 3 a Prahou 8. Návrh přestřešení reaguje na městský tok lidí mezi ulicemi Na Florenci a Hybernská a rušnou křižovatkou U Bulhara. Unikátní veřejný prostor parkového charakteru kombinuje chodníky a piazzety se zónami pro odpočinek i společenské využití. Komunikace respektují pohodlí lidí s různou úrovní mobility.

Budova hotelu na křižovatce ulice Hybernská a křižovatky U Bulhara dodá okolí Masaryčky další retailové, ale hlavně ubytovací kapacity. Obchodní pasáž v atriu hotelu je spojena s vyvýšeným parkem nad kolejemi a poskytuje tak klidnější zónu s příjemnou atmosférou v jinak rušné křižovatce.

Společnost Penta Real Estate s Českými drahami společně zrekonstruovala i jedinečnou historickou halu na Masarykově nádraží. Bylo zde otevřeno několik nových obchodních jednotek a restaurace. Na to navazují obě budovy Zahy Hadid s několika kancelářskými podlažími a dvěma patry obchodních prostor s perfektní dostupností z ulice, vlakových nástupišť i z vyvýšeného přestřešení se zelení.

Střecha obou budov se nyní osazuje stromy a zelení. V poslední fázi se fasáda zahalí do speciálně upraveného zlatavě lesklého zinku. Hotová bude do srpna letošního roku. Londýnská architektonická kancelář Zaha Hadid Architects si dala na budovách i celém komplexu opravdu hodně záležet. 

zdroj: www.masarycka.com, www.youtube.com

Mohlo by vás zajímat