Co si nenechat ujít v okolí Rokytnice nad Jizerou?

Avatar photo
OSŽ DKV Praha
foto: www.endlessworks.cz, www.kudyznudy.cz

Jakmile odbočíte ze silnice spojující Jablonec nad Nisou a Harrachov do údolí, navštívíte malebné horské městečko s názvem Rokytnice nad Jizerou, které je vstupní branou do Krkonoš i Jizerských hor. Ohromí vás jeho impozantní pozadí Lysé hory a Kotle. Tohle místo nabízí spoustu možností pro celoroční rekreaci.

Rokytnice nad Jizerou

Na Dolním náměstí uvidíte unikátní barokní kostel sv. Michaela. V místní části Františkov můžete navštívit muzeum a galerii Starý kravín, který mapuje dřívější způsob života v Krkonoších se sbírkou hasičské techniky i výstavou umělců z mnoha různých oborů. Atraktivním místem je i bikepark, lanový park a Adrenalin park v Rokytné. V závěru údolí leží malebná osada Horní Domky. Okolí je protkané spoustou naučných stezek, značených turistických tras a cyklotras.

U Rokytnice nad Jizerou je Lysá hora, Kotel i Krkonošská magistrála

Rokytnice nad Jizerou leží v našich nejvyšších horách Krkonoších. Výškový rozdíl míst s nejvyšší a nejnižší nadmořskou výškou v Rokytnici je téměř 1 000 m. Za návštěvu stojí Lysá hora s výškou 1 344 m a Kotel s výškou 1 435 m. Na hřebeny okolních kopců vedou desítky lyžařských vleků a dvě čtyřsedačkové lanovky. Lanovka na Lysou horu měří 2 197 m a patří k nejdelším v Česku. Z horní stanice se dostanete na běžeckou Krkonošskou magistrálu protínající celé Krkonoše.

Lyžařská oblast Skiregion protkaná vyhlídkami, lanovkami i vleky

Rokytnice nad Jizerou je součástí lyžařské oblasti Skiregion s mnoha upravenými běžeckými tratěmi, kde na jeden skipas využijete spoustu lanovek a lyžařských vleků poblíž centra města i ve vyšších polohách kolem Studenova a Dvoraček. Většina je v provozu i během léta. Krásy okolí můžete poznávat na okruhu kolem Rokytnice nebo na Pašerácké stezce. Užijte si vyhlídku z kopce Stráž, Huťský vodopád, Labská louka s pramenem Labe nebo Vosecká bouda pod skalním útvarem Tvarožníkem.

Jeskyně a skály s vyhlídkami

V Harrachově vzdáleném 6 km je Janova skála s výhledem na západní Krkonoše a polskou Szrenicu. V Rejdicích vzdálených 10 km leží Bílá skála dostupná celoročně jen pěšky. Blízko je Hutterův kříž a rozhledna Štěpánka. V 16 km vzdáleném Harrachově leží na severovýchod od Vosecké boudy ve výšce 1 320 m.n.m. kámen Tvarožník s výhledem na polské Krkonoše. Asi 18 km od Rokytné leží Bozkovské dolomitové jeskyně. V 19 km vzdálené obci Labská je skalní vyhlídka Černá skála, v Tanvaldu leží Skalní vyhlídka Terezínka a v obci Horní Mísečky Šmídova vyhlídka.

Rozhledny pro milovníky výhledů

Rozhledna U borovice ve 12 km vzdálených Roprachticích měří 18 m a nabízí nádherný výhled do širokého okolí. Asi 15 km vzdálená je Rozhledna Štěpánka, která je nejstarší novogotickou kamennou rozhlednou Jizerských hor. Leží na vrchu Hvězda nad Příchovicemi ve výšce 959 m.n.m. Rozhledna Špičák stojí ve 22 km vzdáleném Tanvaldu na vrcholu stejnojmenného kopce Špičák ve výši 831 m n.m. Nabízí výhled na hřebeny Jizerských hor i Krkonoš. Pořádá se zde spousta kulturních i sportovních akcí. Je dostupná i lanovkou z Jiřetína pod Bukovou.

Něco pro milovníky vodopádů

Ve vzdálenosti 14 km leží i Mumlavský vodopád a obří hrnce v Harrachově. Také Pančavský vodopád je vzdálený 14 km a leží v malebném KRNAPu. Říčka Pančava tu dopadá z výšky 148 m a jde o nejvyšší vodopád v ČR. Je zde nádherný pohled na celé údolí Labského dolu. Po cestě může vidět Harrachovy kameny, mohylu Hanče a Vrbaty, Ambrožovu vyhlídku a Růženčiny zahrádky. Stejně daleko je i 45 m vysoký Velký Labský vodopád poblíž Labské body při sestupu do údolí Labského dolu. Menší, za to mohutnější Malý Labský vodopád je vzdálený 24 km.

Výlety s kočárkem

Na 2 km procházku vyrazíte od kostela sv. Michaela k sídlu Lesní správy, na rozcestí na Hadím vrchu k hospůdce Horalka a zpět. Stezka Dřevosochání má 3,5 km. Z Dolního náměstí do Františkova sejdete k Muzeu a Gelerii Starý kravín na Háskov. Okruh dlouhý 4 km vede přes kapličku na Kostelním vrchu po Statecké cestě na rozcestí nad náměstím a po vrstevnici zpět kolem Horní Mateřské školky. 10 km trasou v délce 10 km se od kapličky dáte přes Packé boudy a z rozcestí Ručičky na Dvoračky údolní stezkou až na Horní náměstí. Trasa v délce 12,5 km vede kolem kostela na vrchol Studenova, rozcestí Ručičky na Dvoračky a kotlinou na Horní nám.

Muzea a památníky v okolí

Ve Františkově vzdáleném 4 km je Muzeum galerie Starý kravín. V Pasekách nad Jizerou vzdálených 6 km je uprostřed přírody Památník Zapadlých vlastenců s výhledem na Krkonoše v sousedství kostela sv. Václava z konce 18. století. Ve Vysoké nad Jizerou vzdálené 9 km je Vlastivědné muzeum. Ve 12 km vzdáleném Harrachově je Sklárna Novosad a syn, muzeum skla, Ski muzeum, Hornické muzeum a lesnické a myslivecké Krkonošské muzeum – expozice Šindelka. Ve 12 km vzdáleném Kořenově je Muzeum ozubnicové dráhy a ve 13 km vzdálené Poniklé je Muzeum Krkonošských řemesel a Tradiční výroba perlí. Největší Dinopark v Polsku leží 25 km odsud za Česko-polskými hranicemi. Blízko je i Muzeum minerálů.

Hrady a zříceniny

Rozsáhlá zřícenina gotického hradu Nístějka leží na skalnatém výběžku nad Jizerou u Hradska ve výšce 470 m.n.m. asi 8 km od Rokytnice. Asi 16 km odtud směrem na Vysoké nad Jizerou a Držkov leží Zřícenina hradu Návarov. Asi 21 km vzdálená je zřícenina hradu Štěpanice a 19 km odsud leží renesanční zámek Jilemnice, 23 km odsud je zámek Horní Branná a 26 km odsud renesanční zámek Vrchlabí. V 13 km vzdálených Roztokách u Semil si můžete prohlédnout zachovalý Potoční mlýn.

zdroj: vlastní

Mohlo by vás zajímat