Chystá se rekordní investice do železnice, především v Praze

ZO OSŽ DKV Praha
ZO OSŽ DKV Praha
foto: Kevin Prince

Správa železnic se příští rok chystá investovat rekordní částku do modernizace železnice. Celkem má k dispozici 48,5 miliardy korun, přičemž pro letošek to bylo 40,5 miliardy. Ministr dopravy Martin Kupka a generální ředitel Správy železnic minulý týden v úterý na tiskové konferenci představil, do čeho se chystají zainvestovat.

„Leží před námi velký úkol v podobě vysokorychlostních tratí, napojení Letiště Václava Havla na železnici nebo implementace systému ETCS. To vše je díky současnému finančnímu rámci možné,“  uvedl Kupka. Primárně se bude příští rok investovat v Praze, hlavně na trati na letiště a do Kladna.

Mimo jiné má příští rok začít přestavba úseku Bubny – Výstaviště, kde dojde k zdvoukolejnění a elektrizaci. Zmizí úrovňový přejezd v Bubenské ulici a nahradí ho mostní estakáda. Rozjedou si práce i na úseku Kladno – Kladno-Ostrovec, kde se kvůli přeložce parovodu musí počkat na konec topné sezóny. Odstartovat by měla i velká modernizace Masarykova nádraží.

Příští rok chceme také zaměřit maximální možnou pozornost na spolehlivost železniční dopravy. Každý měsíc budeme zveřejňovat report, jak se meziročně zlepšila.

Martin Kupka – ministr dopravy

Modernizace se dočká i stanice Praha-Smíchov a dvou kolejí by se měl dočkat Branický most. Práce začne i na vylepšení úseku III. koridoru Karlštejn – Beroun. Velká rekonstrukce čeká i Brno, nicméně ta začne nejspíše až v roce 2024. Na stanici Brno-Královo Pole by měla vyrůst nová nádražní budova.

„Příští rok chceme také zaměřit maximální možnou pozornost na spolehlivost železniční dopravy. Každý měsíc budeme zveřejňovat report, jak se meziročně zlepšila,“ doplnil Kupka.

Hned na začátku tiskové konference uvedl, že takhle vysoký rozpočet neočekával. „Všichni víme, v jaké žijeme době,“  řekl Kupka. Většina rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) bude pokryta dluhy, především půjčkou od Evropské investiční banky a dluhopisy SFDI.

zdroj: www.zdopravy.cz

Mohlo by vás zajímat