Apartmány Harrachov – tipy na výlet

Avatar photo
ZO OSŽ DKV Praha
foto: Pankrzysztoff – www.wikipedia.com

Ves s názvem Harrachov byla založena v 17. století pod jménem Dörfl a počátkem 18. století po majitelích přejmenována na Harrachsdorf. Obec známá díky sklářství, těžbě rud i soutěžím ve skocích na lyžích se dnes stala hojně navštěvovaným turistickým a sportovním střediskem Krkonoš, které stojí za to vidět.

Harrachov

K Harrachovu jsou připojeny osady Nový svět a Rýžoviště, ale i samoty na polském území s názvem Mýtiny. Harrachovem vede jedna z mála ozubnicových drah přes Kořenov s Tanvaldem, která nabízí krásnou vyhlídkovou jízdu romantickou krajinou Jizerských hor a Krkonoš, s množstvím tunelů a viaduktů. Nejstrmější železnice v ČR na dvoupásové ozubnici Abtova systému na 7 km mezi Tanvaldem a Kořenovem překonává výškový rozdíl 235 m s největším sklonem 58 promile. V Harrachově stojí za to vidět i Ski muzeum, Hornické muzeum s prohlídkou těžební štoly, Expozici Šindelku, Kapli sv. Alžběty, Kostel sv. Václava nebo Usedlost Nový Svět.

Křišťálové údolí

Krkonoše jsou součástí Křišťálového údolí. Tato 70 km dlouhá přímka proplétající se mezi horskými masivy je unikátním dědictvím a místem setkání malebné přírody s vášní pro sklářskou tradici a řemeslo. V našich nejvyšších horách jsou s touto tradicí spojena Harrachovská sklárna a Rautis v Poniklé. Sklárna Novosad a syn je nejstarší soukromá sklárna v Čechách, založená před rokem 1712 a zachoval se zde tradiční způsob výroby.

Unikátní 100 let stará historická brusírna skla je poháněná původními transmisemi a vodní turbínou. Ruční výroba foukaného, broušeného, rytého a malovaného skla je doplněna o křišťálové lustry. Muzeum skla je součástí sklárny a zahrnuje sbírku historického skla zdejší produkce. V areálu sklárny je i minipivovar s restaurací a vyhlídkou do hutní haly s pecemi, kde uvidíte skláře přímo při práci. Ve varně v restauraci můžete sledovat vaření piva a rovnou ho i ochutnat.

Krkonošský národní park

V krkonošském národním parku, přímo poblíž Harrachova vytváří řeka Mumlava nádherný vodopád tvořený stupňovitými žulovými bloky, který patří k největším v ČR. Voda zde padá z výšky 10 m dolů, ze které v zimě mráz vykouzlí mohutný ledopád. V řece a kolem vodopádů jsou zajímavé obří hrnce, kotle a prohlubně vytvořené prouděním vody s kamínky s názvem Čertova oka.

Na vodopády se vydejte pěšky, na kole či v zimě na běžkách po modře značené trase od harrachovského autobusového nádraží. V únoru či březnu zde uvidíte i vzácný šafrán bělokvětý – Crocus albiflorus, který roste v malebném Anenském údolí. Údolí se nachází na levém břehu Mumlavy, pár set metrů od soutoku s Jizerou a je vyhlášeno jako přírodní památka. Anenské údolí je protkáno lesními cestami a vede jím cyklostezka. Velmi romantická je i trasa kolem bývalých rudných dolů a hornického muzea.

Západní část Krkonoš 

U hranice Krkonošského národního parku a jeho ochranného pásma leží výrazná dominanta s názvem Čertova hora. Na vyhlídku z vrcholu Čertovy hory s výškou 1022 m n. m. jezdí z Harrachova sedačková lanovka, která zdolává převýšení 350 m. Vede v blízkosti největšího Mamutího můstku pro lety na lyžích. Hora leží jižně od Harrachova v západní části Krkonoš v ochranném pásmu Krkonošského národního parku.

Ski areál Harrachov – Čertova Hora leží v západní části Krkonoš a je jedním z nejnavštěvovanějších lyžařských center u nás. Na Čertově hoře jsou 4 sjezdovky o celkové délce 6,5 km, sedačkové lanovky a perfektně upravený povrch. V blízkých areálech Zákoutí a Amálka najdete lyžařskou školu pro děti i nenáročný svah pro večerní lyžování.

Východní část Krkonoš

Vyhledávaným cílem ve východní části Krkonoš je nejvyšší hora těchto hor i celé ČR s názvem Sněžka a výškou 1602 m. Skalnatým vrcholem hory prochází česko-polská hranice. Na severní polské straně svahy vedou do údolí řeky Lomničky. Jižní svahy na české straně spadají do Obřího dolu, západní na Úpské rašeliniště a východní přechází v Obří hřeben.

Skalnatý vrchol hory nabízí panoramatické výhledy do krajiny české i polské strany a celé Krkonoše. V minulosti bývala Sněžka důležitým poutním místem. Nejvyšší bod Sněžky se nachází na polské straně hranice, pár metrů západně od kaple sv. Vavřince. Vzhledem k tomu, je nejvyšším vrcholem ležícím uvnitř hranic Česka Luční hora, ležící asi 5,5 km severozápadně od obce Pec pod Sněžkou, odkud vede na vrchol kabinková lanovka.

zdroj: vlastní

Mohlo by vás zajímat