Vlaky se po pandemii opět plní. Cestující však trápí zpoždění.

ZO OSŽ DKV Praha
ZO OSŽ DKV Praha
foto: Kevin Prince

Cestující se pomalu začínají vracet do vlaků Českých drah. Napomohlo tomu hlavně zrušení povinnosti nošení roušek a respirátorů ve veřejné dopravě. Nárůst cestujících pozorují ČD hlavně ve druhém čtvrtletí letošního roku. „V této době jsme vozili už zhruba 86 procent cestujících ve srovnání s posledním rokem před pandemií koronaviru,” uvedl Michal Krapinec, generální ředitel ČD.

Jako snad každého, tak i České dráhy se potýkají s rostoucími cenami energií a paliv. „Oproti předchozím letům půjde o růst nákladů na energie v řádu miliard korun za rok,” řekl ČTK mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

Mimo problémy s inflací trápí České dráhy také nedostatek některých profesí. Nedostatek je posunovačů, vlakvedoucích, elektrikářů, opravářů kolejových vozidel a elektromechaniků. Hlavní příčinou je požadavek odborné kvalifikace, velmi zodpovědná práce a směnnost provozu.

Dalším problémem jsou častá zpoždění vlakových spojení. Ty jsou způsobena primárně výlukami v důsledku údržby a modernizace tratí. České dráhy se tak snaží čím dál více komunikovat k cestujícím, že za valnou část zpoždění nemůže dopravce, ale Správa železnic. Ve vlacích můžete například narazit na informační letáky, které aktuální situaci objasňují: „Správa železnic modernizuje trať, abychom jako dopravci mohli jezdit v budoucnu rychleji a spolehlivěji.“

zdroj: www.osz.org

Mohlo by vás zajímat