Vlaky se po pandemii opět plní. Cestující však trápí zpoždění.

Avatar photo
OSŽ DKV Praha

Cestující se pomalu začínají vracet do vlaků Českých drah. Napomohlo tomu hlavně zrušení povinnosti nošení roušek a respirátorů ve veřejné dopravě. Nárůst cestujících pozorují ČD hlavně ve druhém čtvrtletí letošního roku. „V této době jsme vozili už zhruba 86 procent cestujících ve srovnání s posledním rokem před pandemií koronaviru,” uvedl Michal Krapinec, generální ředitel ČD.

Jako snad každého, tak i České dráhy se potýkají s rostoucími cenami energií a paliv. „Oproti předchozím letům půjde o růst nákladů na energie v řádu miliard korun za rok,” řekl ČTK mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

Mimo problémy s inflací trápí České dráhy také nedostatek některých profesí. Nedostatek je posunovačů, vlakvedoucích, elektrikářů, opravářů kolejových vozidel a elektromechaniků. Hlavní příčinou je požadavek odborné kvalifikace, velmi zodpovědná práce a směnnost provozu.

Dalším problémem jsou častá zpoždění vlakových spojení. Ty jsou způsobena primárně výlukami v důsledku údržby a modernizace tratí. České dráhy se tak snaží čím dál více komunikovat k cestujícím, že za valnou část zpoždění nemůže dopravce, ale Správa železnic. Ve vlacích můžete například narazit na informační letáky, které aktuální situaci objasňují: „Správa železnic modernizuje trať, abychom jako dopravci mohli jezdit v budoucnu rychleji a spolehlivěji.“

foto: www.zdopravy.cz
zdroj: www.osz.org

Total
0
Sdílení
Mohlo by vás zajímat