Stát za zastropované ceny zajistí elektřinu pro železnici

ZO OSŽ DKV Praha
ZO OSŽ DKV Praha
foto: Kevin Prince

Stát nakoupí pro příští rok elektřinu na provoz železnice za zastropované ceny. ČTK to minulý týden sdělilo ministerstvo dopravy. Objem, který bude na příští rok potřebovat, už má rezervovaný a celý nákup dokončí v několika příštích dnech až týdnech.

Na provoz tuzemských železnic je ročně potřeba 1,3 terawatthodiny elektřiny a v posledních letech byla dodávána společností ČEZ ESCO. Ceny elektřiny na německé burze v minulých týdnech vzrostly o stovky procent a přiblížily se k ceně 700 eur (cca 17 200 Kč) za megawatthodinu. Železnice by nyní měla odebírat elektřinu za zastropovanou cenu 200 eur (cca 4 900 Kč).

Dopravce jsem informoval o podrobnostech pondělního rozhodnutí naší vlády, díky němuž dojde k zastropování ceny nákupu silové trakční elektřiny na maximálně 200 eur (asi 4900 Kč) za megawatthodinu. Díky zastropování ceny máme konečně jistotu, kolik nás to bude maximálně stát, a dopravci mohou s touto částkou počítat ve svých hospodářských plánech,“ uvedl ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

Mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka doplnil, že stát má již potřebný objem rezervovaný a že nákup dokončí v nejbližší době. Procesní detaily nákupu vyřešíme v následujících dnech a týdnech, podotkl.

zdroj: www.zdopravy.cz

Mohlo by vás zajímat