Správa železnic stále hledá dodavatele elektřiny pro rok 2023

ZO OSŽ DKV Praha
ZO OSŽ DKV Praha
foto: Kevin Prince

Správa železnic je největším odběratelem elektřiny v ČR. Dodavatele na příští rok zatím však nemá i přesto, že každoročně nového dodavatele oznamuje již na jaře po proběhlé burzovní aukci. Loni se na burze o dodavatele ucházelo celkem sedm zájemců, z nichž zvítězil jako dodavatel ČEZ ESCO. Letos zatím zájemce chybí. Potvrdil to generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda na konferenci, která se konala minulu týden v pátek.

„Ta situace je velice napjatá. Cena je stále rostoucí, často je ale větším tématem, jestli vůbec bude ta zdrojovost, a ne za kolik. Není den, kdy bychom nebyli v kontaktu s dopravci – v našem případě je největším odběratelem skupina ČD – a stále hledáme nejvhodnější formu, jak zkusit další pořízení elektrické energie. Hledáme řešení, ale jaké bude, na to neumím teď odpovědět. Uvědomujeme si, že se blíží měsíc leden,“ řekl Svoboda. Podle něj přichází v úvahu například kvartální nákup nebo úhrady v cizí měně. „Odpověď na to, jak si s tím poradit pro příští rok, se skrývá v celkovém řešení současných cen energií, řešíme to dennodenně,“ doplnil ministr dopravy Martin Kupka.

Poprvé se aukce uskutečnila v roce 2018, kdy se hledal dodavatel pro rok 2019. Celkem se jednalo o dodávku 1,31 milionu MWh. Tehdy aukci vyhrála společnost Amper Market podnikatele Jana Palaščáka. Firmu, která překvapivě porazila ČEZ, poté odkoupila společnost Europe Easy Energy ze skupiny Bohemia Energy. Všechny další aukce vždy vyhrál ČEZ.

“Odpověď na to, jak si s tím poradit pro příští rok, se skrývá v celkovém řešení současných cen energií, řešíme to dennodenně.”

Martin Kupka – ministr dopravy

Cena elektřiny od začátku ruské invaze na Ukrajinu raketově stoupla o několik stovek procent po celé Evropě. Na francouzské burze minulý týden dokonce přesáhla cena za megawatthodinu závratných 1000 eur. Na německé burze cena překonala hranici 700 eur za megawatthodinu.

„Trh se do určitě míry vymkl kontrole, přestává tržní volatilita reagovat na dobré zprávy a kumulují se jenom ty špatné a tlačí to ceny nahoru. Je to problém celé Evropy a samozřejmě pokud máte evropský trh a celoevropský problém, tak to nejjednodušší řešení se hledá na celoevropské úrovni,“ řekl ve středu ministr průmyslu Jozef Síkela. Dále dodal, že podle něj ztrácí svou funkčnost a je nutné hledat cesty, jak zasáhnout. Naše vláda hledá řešení na úrovni celé EU, bohužel však zatím žádné nepředstavila.

zdroj: www.zdopravy.cz

Mohlo by vás zajímat