Sexuální obtěžování v dopravě zažila třetina žen

Avatar photo
OSŽ DKV Praha
foto: www.pixabay.com

Dle průzkumu každá třetí žena zažila při cestování veřejnou dopravou nějaké sexuální obtěžování. Podobné zkušenosti hlásí také každý desátý muž. Čtvrtina cestujících pak byla nějakým obtěžováním svědkem. Ukazuje to průzkum agentury Focus, který byl proveden na vyžádání úřadu vlády. Dle šéfa vládního odboru Radana Šafaříka se již připravují opatření.

Do průzkumu se během dubna a května zapojilo 1009 lidí starších 15 let z celé České republiky. „Z jiných studií napříč EU vidíme, že obecně v ČR dochází k sexuálnímu obtěžování relativně často, jsme lehce nad průměrem. Mezeru s ostatními státy východní Evropy máme v tom, že stále si velká část veřejnosti neuvědomuje závažnost problému, bagatelizuje ho. Části veřejnosti přijdou přijatelné zejména lehčí formy sexuálního obtěžování,“ uvedl Šafařík.

Sexuální obtěžování ve veřejné dopravě více vnímají ženy. Tři pětiny žen zažili zírání a bezdůvodné vstupování do intimní zóny, před čtvrtinou dotázaných se někdo v dopravě ukájel a sedm procent dokonce zažilo pokus o znásilnění. „Když to převedeme na celou populaci, představuje to relativně velký problém,“ podotkl Šafařík.

Dle učastníků průzkumu by mohla pomoci nouzová tlačítka na přivolání pomoci, častější kontroly policistů či školení řidičů, řidiček a průvodčích, aby uměli obtěžování rozpoznat a případné oběti pomoci. Na výše zmíněné se v následujících letech využije zhruba 20 milionů korun z norských fondů a z nového operačního programu Doprava s dotacemi z EU, upřesnil šéf vladního odboru.

zdroj: www.zdopravy.cz

Mohlo by vás zajímat