Rychlíky z Prahy do Brna chtějí opět získat České dráhy a RegioJet

Avatar photo
ZO OSŽ DKV Praha
foto: Kevin Prince

V opakované soutěži na provoz rychlíků linky R9 Praha – Havlíčkův Brod – Brno mají zájem opět jen České dráhy a RegioJet. Vlaky mají začít jezdit od prosince 2025.

Deníku Zdopravy.cz zprávu potvrdil mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. Na rozdíl od první soutěže se ministerstvu dopravy nabídky podařilo otevřít. Loni na podzim se musela soutěž kvůli chybě v otevírání nabídek zrušit.

Termín pro podání nabídek se protáhl z původního 23. prosince na 14. února. V nové soutěži ministerstvo ponechalo stejné podmínky jako v prvním tendru a přizpůsobilo pouze cenu z původních 6,225 miliardy korun na nynějších 6,5 miliardy korun.

Jde o první soutěž, ve které ministerstvo dopravy požaduje nové vlaky. Smlouva s dopravcem bude uzavřena s převažujícím charakterem tzv. netto, kde jsou příležitosti a rizika spojená s vývojem výnosů až na pár výjimek na straně dopravce.

Ministerstvo požaduje nové vlaky pro rychlost až 200 km/h kvůli plánované vysokorychlostní trati Polabí, kde mají v úseku Praha – Kolín jezdit i rychlíky linky R9. Požadavkem jsou vratné soupravy, které nebude nutno objíždět při změně směru. Zachován zůstal i termín vyjetí nového dopravce v prosinci 2025.

České dráhy ani RegioJet nezveřejnili, čím se bude na dané trase jezdit. U RegioJetu se spekuluje o nových push-pull soupravách od polské firmy Pesa. Majitel RegioJetu Radim Jančura se však vyjádřil, že nemůže ani naznačovat. České dráhy loni vypsaly pro tuto linku soutěž na jednotky EMU 350.

zdroj: www.zdopravy.cz

Mohlo by vás zajímat