Rekonstrukcí už letos prošlo přes šedesát přejezdů

OSŽ DKV Praha

Správě železnic se daří realizovat letošní plán na rekonstrukci 200 železničních přejezdů. Do modernizace spojené se zvýšením úrovně zabezpečení správce drážní infrastruktury investuje téměř 2 miliardy korun. V prvním pololetí byly rekonstrukce dokončeny na 65 přejezdech. Na dalších 67 v současnosti probíhají stavební práce. 

Modernizace zvýšila bezpečnost

Při úpravách křížení železnice s dalšími pozemními komunikacemi se téměř polovina týkala přejezdů zabezpečených původně výstražnými kříži. Na 19 z nich je nově nainstalováno světelné zabezpečovací zařízení a na 10 z nich jsou navíc i závory, kterými bylo doplněno i dalších 14 přejezdů s původně světelným zabezpečením. Na 9 místech v republice byly ručně ovládané závory nahrazeny zabezpečovacím zařízením se světelnou signalizací a ve 3 případech i závorami. 

Snaha o zamezení dopravních nehod

Původní zabezpečovací zařízení ze 70. let nahradila modernější varianta na 6 přejezdech v úseku Ústí nad Labem – Střekov – Svádov, kde v minulosti docházelo ke střetům s osobami nebo vozidly většinou s tragickými následky. Z toho 4 byly při rekonstrukci navíc vybaveny závorami a na 2 přejezdy byla použita moderní kompozitní závorová břevna s výstražnými LED svítilnami. Výstražné kříže byly nahrazeny i na 2 přejezdech na trati mezi Vraným nad Vltavou a Dobříší světelným zabezpečovacím zařízením doplněným v 1 případě závorami.

Aktuální stavební práce

I aktuální modernizace řeší vyšší zabezpečení nejčastěji u přejezdů s výstražnými kříži a světly. Správa železnic tak přispívá k vyšší bezpečnosti železničního i silničního provozu, což se odrazilo i v nižším počtu nehod. V roce 2020 došlo na železničních přejezdech k 143 střetům, což je o 22 méně než v roce 2019 a zároveň jde o nejnižší počet událostí od vzniku Správy železnic v roce 2003. Zvýšilo se i tempo modernizace. V roce 2020 Správa železnic zrekonstruovala 155 úrovňových křížení za více než 1,5 miliardy korun a letos se očekává 200 upravených přejezdů.

foto: www.endlessworks.cz
zdroj: tisková zpráva

Total
0
Shares
Mohlo by vás zajímat