Počet strojvedoucích klesá, zvyšuje se však počet žen 

Avatar photo
ZO OSŽ DKV Praha
foto: www.endlessworks.cz

Počet strojvedoucích s platnou licencí stále klesá. Z aktuálně zveřejněné výroční zprávy Drážního úřadu vyplývá, že jich koncem roku 2022 bylo 9 732, což je o 777 meziročně méně. Pokles nedorovnal ani loňský vyšší zájem. Zvyšuje se však počet žen.

V loňském roce 2022 se pro získání licence strojvedoucího konalo celkově 73 zkoušek, kterých se zúčastnilo 591 uchazečů. Úspěšnost u zkoušek na první pokus činí 66 %. Drážní úřad uvádí: „I přesto, že zkoušky v roce 2022 úspěšně absolvovalo o 56 strojvedoucích více než v roce 2021, klesl meziročně celkový počet držitelů platných licencí.“ 

Koncem roku 2022 bylo na dráze 9 732 strojvedoucích s platnou licencí, což je o 777 meziročně méně. Pokles je podle Drážního úřadu způsoben také tím, že od září 2021, kdy končila platnost prvním desetiletým licencím, nepožádali všichni jejich majitelé o prodloužení. Část licencí je tedy neaktivních. Někteří lidé pravděpodobně odešli do důchodu, jiní změnili zaměstnání.

Zájemci o licenci strojvedoucího musí nejpozději do jednoho roku od absolvování výcvikového kurzu v akreditovaném středisku na Drážním úřadě složit teoretickou zkoušku v písemné i ústní formě a mají na to maximálně 3 pokusy.

Mezi strojvedoucími se letos opět zvýšil počet žen. Zatímco ke konci roku 2021 Drážní úřad evidoval 66 žen s licencí, ke konci roku 2022 už to bylo 79 žen. Na stanovištích strojvedoucích se po dlouhé době opět objevila první žena na jaře roku 2010, která začala jezdit pro České dráhy. V roce 2012 ohlásilo první ženu na pozici strojvedoucí také ČD Cargo.

Pokud se podíváme dál do historie, v minulosti už několik žen české vlaky řídilo. Ženy na železniční dráhu nastoupily v 50. letech minulého století v rámci kampaně „zapojování žen do výroby“. Poslední z nich však přestala řídit vlaky v 80. letech a v polovině 90. let odešla do penze.

zdroj: www.aktualne.cz

Mohlo by vás zajímat