Objevte krásy Šumavy díky rekreaci na Babylonu

Avatar photo
OSŽ DKV Praha
foto: www.endlessworks.cz

Obec Babylon leží v Jižních Čechách v Plzeňském kraji asi 8 km od Domažlic, které jsou centrem Chodska a 6 km od hraničního přechodu s Německem Folmava. Je vyhledávaným rekreačním místem nejen díky rybníku s rozlehlými plážemi a nabízí nádherné okolní cyklostezky a turistické trasy okouzlující přírodou Českého lesa.

Malebné okolí obce Babylon zve po trasách zajímavým cílům, jako je Sokolova vyhlídka, Domažlický průsmyk nebo podél Bystřice a mlýnského náhonu směrem k České Kubici. V Babylonu a okolí najdete i krásné sochy. U kapličky sv. Jana Nepomuckého, u Čertova kamene, u Labutí studánky a u rybníčku vedle fotbalového hřiště. Na hrázi rybníka Babylon jsou restaurace, hotely, kemp a pláže.   

Jeskyně Salka

Nedaleko nad obcí Pasečnice, která leží jen necelé 4 km od Babylonu, se nachází na úbočí porostlého vrchu Skalky ve výšce 620 m n. m. skalní sluj Salka. Dno i přilehlé štoly jsou zaplaveny vodou do výšky 5 m. V 17. století se tady těžila kyzová břidlice na výrobu kamence. Salka je nádherná nejen v létě, ale i v zimě, kdy lze v její přední části spatřit nad jezírkem nádherné rampouchy. 

V roce 1943 zde byl otevřen srub s rezervoárem užitkové vody čerpané přímo z jeskyně. Jeskyně leží asi 200 m od silnice vzdálené 1,5 km od Pasečnice, odkud vede pěšina ve svahu. Pod jeskyní vede cyklistická stezka, která vede z Domažlic do Furt im Waldu.

Čertova naučná stezka a Čertův kámen 

Obcí a okolím Babylonu vede 11 km dlouhá Čertova naučná stezka pro pěší turistiku i horská kola, která má 21 zastávek. Začíná v obci Havlovice – Hadrovec u akvaduktu Hadrovec, vede kolem Černého rybníka. 

Dřevěná stavba akvaduktu nad železniční tratí Na Hadrovci nahradila původní akvadukt a je jediná v ČR, kde teče voda nad železniční tratí. Most je součástí mezinárodní cyklotrasy Praha-Plzeň-Regensburg-Mnichov a cyklisté i pěší turisté tu mohou překonat spolu s vodním náhonem železniční trať Plzeň-Česká Kubice.

Na okraji obce Babylon leží v lese Čertův kámen. Viklan má hmotnost 40 t, délku 4 m a výšku 1,5 m. Podle pověsti si sem chodil čert odpočinout po práci a jsou na něm ochranné symboly křížů. Na původní lože ho vrátil český vědec Ing. Pavel Pavel, který rozhýbal sochy na Velikonočním ostrově. Nyní si s ním můžete opět zaviklat. 

Následující zastávka je Rašínův kámen, nazvaná podle politika 1. republiky Aloise Rašína, který okolí navštěvoval při prázdninovém pobytu v České Kubici. 

Přírodní památka Sokolova vyhlídka leží jihozápadně od obce Babylon na okraji CHKO Český les ve výšce 560 m n. m. Dostanete se sem po zelené turistické značce z Babylonu a po žluté z Pece. Na skalním výchozu křemenného valu je pamětní deska geologa Prof. PhDr. Rudolfa Sokola. 

Furth im Wald

Obec Babylon leží 7 km od hranic s Německem a kousek za nimi je městečko Furth im Wald, kde v srpnu od roku 1590 probíhají týdenní slavnosti Skolení draka – Drachenstich. Obrovský drak je dnes digitálně řízený. Přehradní nádrž Dračí jezero – Drachensee leží na úpatí hraničního hřebene 2 km od Furth im Waldu. 

Přes nádrž vede lávka, ze které můžete v chráněné mělké části přehrady sledovat vodní ptactvo. Vyhlídková plošina Dračí vyhlídka ve tvaru dračí hlavy leží na konci obloukového schodiště, naklání se nad vodu a je z ní vidět celé Dračí jezero.

Přírodní park Zelenov

Přírodní park Zelenov s plochou 345 ha navazuje na chráněnou krajinnou oblast Český les a přírodní park Český les. Leží 2 km na jihozápad od Domažlic a je součástí unikátního geomorfologického celku Všerubská vrchovina, podcelku Českokubická vrchovina a okrsku Babylonská vrchovina s malebnou krajinou.

Nejvyšším vrchem ve výšce 602 m n. m. je Dmout. Horninovým podklad tvoří dvojslídné svory a dvojslídné až biotitické pararuly. Jsou tu pestré mezofilní trávníky, na vlhkých loukách vysokobylinné lady a na březích vzácné rostliny. Na toku Zubřiny je Zelenovský, Radošovský a Strakovský rybník s výskytem ohroženého raka kamenáče, raka říčního, škeble řícní i ledňáčka říčního. 

Město Domažlice 

Domažlice leží jen 8 km od Babylonu. Střed je městskou památkovou rezervací s náměstím obklopeným středověkými domy s podloubím. Dominantou je šikmá věž arciděkanského kostela Narození Panny Marie s rozhlednou vysokou 56 m. V kostele je skleněný basrelifér z více než 4 tun skla. Vidět můžete Galerii Bratří Špillarů, Chodský hrad a v němž Muzeum Chodska, muzeum skladatele Jindřicha Jindřicha, městskou dolní bránu ze 13. století i Bezděkovskou branku. V srpnu se zde vždy koná svatovavřinecká pouť a Chodské slavnosti.

foto: www.turistickyatlas.cz

zdroj: vlastní

Mohlo by vás zajímat