Modernizace tratě z Nymburka do Lysé nabírá zpoždění

Avatar photo
ZO OSŽ DKV Praha
foto: Vojtěch Dočkal – www.wikipedia.cz

Správa železnic připravuje úpravu tzv. Pravobřežky, železniční tratě podél pravého břehu Labe – Kolín – Děčín. Pro úsek Lysá nad Labem – Nymburk připraví dokumentaci pro územní rozhodnutí jediný účastník soutěže, sdružení firem Sudop Praha, Sagasta a Mott MacDonald. Stavba bude oproti původnímu termínu 2025 zahájena nejdříve v roce 2027. 

Cena v soutěži klesla ze 116 milionů téměř na 106 milionů Kč bez DPH. Akce s rozpočtem 16 miliard Kč zahájí komplexní rekonstrukci, přidá třetí traťovou kolej, dojde k přeložce trati na výjezdu ze stanice Nymburk ve směru Lysá nad Labem a k přípravě tzv. Všejanské spojky pro napojení trati Praha – Lysá na trať Nymburk – Mladá Boleslav, hojně využívané mezi Českem a Německem.

Proběhne rekonstrukce stanic Nymburk, Kostomlaty nad Labem a Lysá nad Labem včetně peronizace, zastávek Kamenné Zboží, Stratov a Ostrá a k prodloužení kolejí pro nákladní vlaky na 780 m.

Akce má přinést i zvýšení rychlosti ze 120 na 160 km/h. U Stratova vznikne obousměrným kolejovým propojením odbočka Hákov pro snížení dopadu výluk a zmizí několik přejezdů. Úsek dlouhý 19,75 km bude vybaven zabezpečovačem ETCS s přepnutím na střídavý proud. 

Obyvatelé Nymburka loni podali žádost o zřízení nové zastávky na trati. Vedení města Nymburka, zástupci Integrované dopravy Středočeského kraje (IDSK) a Správy železnic se v únoru shodli, že bude dopravní obslužnost řešena komplexně. Obyvatelé Jankovic, Drahelic a lokality Na Hroudách budou železniční dopravu využívat do zastávky Kamenné Zboží, kam se posílí návazná autobusová doprava.

Mluvčí Správy železnic Jan Nevola uvedl, že „z pohledu města, IDSK a Správy železnic je řešení efektivnější. Správa železnic ho vítá s ohledem na kapacitu trati, plynulost dopravy a zvýšení traťové rychlosti. Výsledkem jednání je výrazné zlepšení dopravní dostupnosti výše uvedených lokalit.“ 

zdroj: www.zdopravy.cz

Mohlo by vás zajímat