Lidé podle loňských statistik ČD opět více cestují vlakem

Avatar photo
ZO OSŽ DKV Praha
foto: Kevin Prince

Lidé podle loňských čísel ČD opět více využívají vlaky a to zejména tam, kde ČD nasazují nové soupravy zkracující cestovní časy a při pravidelných kratších cestách. 

Z dat Českých drah vyplývá, že se počty cestujících na české železnici v loňském roce vrátily na úroveň před vypuknutím pandemie covidu. V roce 2022 bylo přepraveno 157 milionů cestujících, což je téměř stejná úroveň jako v roce 2019. 

Meziročně stoupl počet cestujících o 30 %. Přepravní výkon dosáhl 7,7 miliardy osobokilometrů a lidé ve vlacích ČD ujeli o 43 % kilometrů více než rok před tím. Průměrná přepravní vzdálenost stoupla na 49 kilometrů, to je více než v roce 2019.

Předseda představenstva a generální ředitel Českých drah Michal Krapinec uvedl, že ve 4. čtvrtletí bylo ve srovnání s rokem 2019 přepraveno 93 % cestujících a přepravní výkon dosáhl 91 % předcovidového roku. Vyplatila se i modernizace vlaků. 

Cestující vítají, že se na nových soupravách zkrátily cestovní časy a na těchto linkách jsou zaznamenána předpandemická čísla. To dokládají třeba západní expresy komfortních souprav InterJet z Prahy do Plzně a Chebu.  

Člen představenstva a náměstek pro osobní dopravu ČD Jiří Ješeta uvedl, že v 1. čtvrtletí počet cestujících dosáhl díky pandemickým opatřením jen 77 % úrovně stejného období roku 2019. Nyní se cestující do vlaků vracejí na linkách regionálních, dálkových i mezistátních. Při srovnávání s rokem 2019 je třeba vzít v úvahu i rozvoj integrovaných dopravních systémů a změny dopravců na některých linkách. 

Ke změně dopravců v letech 2020 a 2021 došlo hlavně na linkách, na kterých jezdí cestující pravidelně na kratší vzdálenosti, např. do práce a z práce. Z toho vyplývá, že počet cestujících a přepravní výkon je téměř na úrovni let před pandemií.

zdroj: www.zdopravy.cz

Mohlo by vás zajímat