Letos přepraví cyklisty téměř 9 000 spojů Českých drah

Avatar photo
ZO OSŽ DKV Praha
foto: www.endlessworks.cz


České dráhy zajišťují přepravu jízdních kol ve všech svých téměř 9 000 pravidelných spojích. Do turisty a cyklisty oblíbených míst vypravují v hlavní sezóně ve spolupráci s kraji i speciální turistické a cyklistické vlaky. K dispozici jsou i půjčovny jízdních kol, elektrokol a koloběžek sítě ČD Bike. 

Nejrozšířenější přeprava kol a koloběžek je formou spoluzavazadla nakládaného cestujícím do označených prostor. Spoje na 2 až 3 kola nejsou označeny, vlaky s vyšší kapacitou mají piktogram. Značka kola je pro přepravu bez rezervace, značka kola v kroužku s možnou rezervací a značka orámovaného kola s povinnou rezervací v dálkových vlacích.

Ve více než 500 spojích označených symboly kufru, kufru v kroužku nebo orámovaného kufru lze kola i větší koloběžky přepravovat v úschovně ve zvláštním voze. Při nakládce a vykládce do speciálního uzavřeného oddílu asistuje vlakový doprovod. 

Cena za přepravu jízdního kola, elektrokola či koloběžky do 150 km je 40 Kč a nad 151 km 60 Kč. Využít lze i celodenní doklad pro opakované cesty vlakem. V rámci integrovaných dopravních systémů jsou i jiné tarifní možnosti. Podrobnosti najdete na www.cd.cz/kolo.

V Čechách jezdí víkendové cykloturistické vlaky se jmény, jako jsou Cyklohráček, Cyklo Brdy, Cyklo Ohře či Český ráj. Ve spolupráci se zahraničními partnery jezdí přímé vlaky k Dunajské cyklostezce na území Německa, Rakouska, Slovenska i Maďarska a na konec Labské cyklostezky do Hamburku. 

U Českých drah lze odbavit kolo přímým dokladem do různých míst na Slovensku, v Německu, Rakousku, Maďarsku, Nizozemsku, Dánsku, Lucembursku, Švýcarsku, Polsku, Chorvatsku, Slovinsku a Belgii. Dovozné je na Slovensko 3 eura a jinde 10 eur bez ohledu na přepravní vzdálenost. U mezistátních dálkových vlaků je obvykle povinná rezervace místa.

zdroj: tisková zpráva

Mohlo by vás zajímat