Jaká místa si nenechat ujít na Benecku?

ZO OSŽ DKV Praha
OSŽ DKV Praha
foto: www.endlessworks.cz

Malebná krkonošská obec Benecko je ideální turistickou lokalitou pro všechny, kteří se chtějí vydat do přírody a aktivně si užít nejednu outdoorovou aktivitu. Pokud se sem vypravíte v létě, můžete vyrazit na túru po okolí a obdivovat místní přírodu i četné výhledy. Nedaleká rozhledna Žalý k tomu poslouží na výbornou. Jestli se naopak nechcete pohybovat po svých, stačí nasednout na kolo a sledovat některou z mnoha cyklostezek, jimiž je celá oblast doslova posetá, případně si sjet 1300 metrů dlouhý singltrek lehké obtížnosti. Na své si nakonec přijdou i malí návštěvníci, pro něž je připravena například naučná Benecká přírodní stezka s 11 zastaveními či Dílnička pro malé ruce. Zima na Benecku patří zejména běžkám. Přes 100 Km upravených tratí v nadmořské výšce kolem 900 m, jež jsou uzpůsobeny jak na klasiku, tak na bruslení, musí bohatě stačit každému, kdo tomuto sportu holduje.

Vrchlabí

Vstupní brána Krkonoš. Tak je nazýváno zhruba dvanáctitisícové město Vrchlabí nacházející se na hranicích Libereckého a Královehradeckého kraje, v němž se snoubí turistika s kulturou. Vyrazíte-li do okolní přírody, čeká vás nespočet turistických tras, které vás dovedou například ke kapli svaté Anny a 14 pomocníků. Pokud naopak zůstanete ve městě, dýchne na vás jeho historie sahající až do 14. století. Vrchlabí je plné pamětihodností a kulturních památek. Namátkou lze vyjmenovat třeba renesanční zámek z roku 1546, kostel svatého Vavřince, starou radnici či čtyři Historické domky patřící mezi nejstarší zachované městské stavby. Touhou po poznání pak dokáže ukojit rovněž několik muzeí a galerií. A kdyby ani to nestačilo, nahlédněte do kalendáře akcí dostupném na oficiálním webu. Ve městě se totiž stále něco děje. Koncerty, trhy, předčítání knih nebo promítání filmů v letním kině v areálu šlechtické kaple Černínů jsou jen začátek.

Krkonošský národní park

I přes svou relativně menší rozlohu jsou Krkonoše nečekaně rozmanité a pestré z pohledu fauny, flory i celkového rázu krajiny. Jedná se o nejvyšší české pohoří, na jehož území se nachází nejstarší a zároveň nejnavštěvovanější národní park České republiky. Jeho krásy docení především milovníci pěší turistiky, kteří se mohou vydat například na vrchol Sněžky, k pramenu Labe, Pančavskému, Labskému či Mumlavskému vodopádu nebo do majestátního údolí Obří důl, jež je situováno mezi Pecí pod Sněžkou a úpatím již zmíněné Sněžky. Opomenout není možné ani naučné stezky. Mezi ty nejznámější patří stezka Černohorským rašeliništěm nebo stezka Rýchory. Ta vede přes tajuplně působící Dvorský les, který má své kouzlo za jakéhokoliv počasí i ročního období. V Krkonošském národním parku nakonec můžete narazit rovněž na zajímavé rostliny a živočichy. Některé druhy se totiž vyskytují právě jen na jeho území.

Špindlerův Mlýn

Špindlerův Mlýn má většina z nás spojený s lyžováním nebo snowboardingem. A není se čemu divit. Podmínky pro tyto sporty nabízí excelentní. Na místních svazích se nachází celkem pět propojených lyžařských areálů s celkovou délkou sjezdovek 27 km, 6 lanovek, 11 lyžařských vleků a 3 snowparky. Krom lyžování či snowboardingu se pak v zasněženém Špindlerově Mlýně můžete věnovat také běžkování či skitourignu, bruslení, ledolezení, sáňkování nebo tzv. snowtubingu čili jízdě sněhovým korytem na nafouknutých pneumatikách. Nudit se ovšem rozhodně nebudete ani v létě. V teplejších měsících je možné vyrazit třeba na bobovou dráhu či do adventure parku s bungee trampolínou, obří houpačkou a lezeckou sítí. Příznivci adrenalinovějších zážitků pak jistě ocení například výlety na čtyřkolkách se zkušenými instruktory, lanový park se 32 překážkami ve výšce 2 až 8 metrů nad zemí, případně slaňování a přemostění Labské přehrady.

zdroj: vlastní

Mohlo by vás zajímat