Francie plánuje investovat do modernizace železnice 100 miliard eur

Avatar photo
ZO OSŽ DKV Praha
foto: Juan Marin – www.unsplash.com

Francie plánuje do roku 2040 vynaložit 100 miliard eur, tedy v přepočtu 2,4 bilionu Kč na železniční dopravu. Investice mají zmírnit nerovnost mezi Paříží a regiony.

Premiérka Élisabeth Borneová uvedla, že cílem investic je snížit uhlíkovou stopu. Vyjádřila se: „Nedostupnost dopravy někdy znamená, že se člověk musí vzdát pracovní nabídky, nemůže se vzdělávat nebo se setkat se svými blízkými.“ 

Plán na rozšíření a modernizaci železniční sítě zahrnuje podle vzoru pařížského systému RER zavedení příměstských rychlovlaků ve velkých městech a má zmírnit nerovnost mezi Paříží a ostatními částmi země v oblasti veřejné infrastruktury. Rozdíly se prohloubily zejména kvůli prudkému růstu cen energií, které následně milionům dojíždějících zdražily dopravu.

„Nedostupnost dopravy někdy znamená, že se člověk musí vzdát pracovní nabídky, nemůže se vzdělávat nebo se setkat se svými blízkými.“

Élisabeth Borneová – francouzská premiérka

Na investici se má podílet i státní dopravce SNCF, Evropská unie a místní samosprávy. Státem kontrolovaný provozovatel železnic SNCF nyní oznámil, že za loňský rok zvýšil tržby o 19 % na rekordních 41,4 miliardy eur. Čistý zisk činil 2,4 miliardy eur.

Prezident Emmanuel Macron v listopadu 2023 prohlásil, že si přeje, aby regionální vlakové sítě zavedlo přibližně 10 velkých měst. Financování ani časový harmonogram však tehdy nesdělil.

Přístup k cenově dostupné dopravě je ve Francii citlivé politické téma. Macronovo první funkční období bylo poznamenáno hnutím tzv. žlutých vest, které kvůli cenám pohonných hmot vypuklo a tím odrazilo frustraci ve venkovských oblastech.

zdroj: www.zdopravy.cz

Mohlo by vás zajímat