Deutsche Bahn opět odmítly převzít soupravu Českých drah

ZO OSŽ DKV Praha
ZO OSŽ DKV Praha
foto: Jiří Špaček

Posádka německé železniční společnosti Deutsche Bahn odmítla minulý týden v úterý převzít v rámci mezinárodního spojení mezi Prahou a Berlínem přistavenou soupravu Českých drah. Deutsche Bahn k tomu opravňuje buď závada na soupravě nebo menší počet vagónů oproti plánovanému řazení.

“Deutsche Bahn aktivovala opatření, kdy mohou čety tohoto dopravce odmítnout převzetí vlaku, pokud je v soupravě o více než jeden vůz méně, než je plánované řazení,” potvrdil mluvčí ČD Petr Šťáhlavský. 

Není to poprvé. V posledních dvou měsících se to stalo již potřetí a pro cestující se jedná o velkou nepříjemnost. Zůstanou na hranicích a musí doufat, že se vejdou do některého z dalších spojů. Je to pro nás přirozeně nepříjemná situace, protože má přímý dopad na naše zákazníky. Navíc v době, kdy usilujeme o jejich návrat do vlaků,” doplnil mluvčí.

Německá železniční společnost poprvé odmítla převzít vlak 19. června. V té době se jednalo o vlak EC 172, který přijel z Maďarska. Tehdy se jednalo o technickou závadu, konkrétně nedostatečně účinnou klimatizaci a problém s plochou na kolech dvou vozů. Další dva případy se již týkaly Českých drah. Na začátku srpna byla na vině nefunkční klimatizace ve dvou vozech a minulé úterý se opět jednalo o problémy s klimatizací a s plochami na kolech.

Dle Českých drah ale nebyl důvod soupravu zcela vyřadit. “Závada neohrožovala bezpečnost provozu a souprava mohla pokračovat na své cestě do Berlína,” řekl Šťáhlavský k odmítnutí vlaku z počátku srpna. K incidentu z předchozího úterý uvedl, že k závadě došlo až během jízdy.

Server Zdopravy.cz informoval, že ČD mají dlouhodobý problém s dodržováním avizovaného řazení vlaků. Vlaky jsou díky tomu často přeplněné a cestující postavájí v přeplněných uličkách. Deutsche Bahn tak často zastavují soupravy ČD a vysazují část cestujících, aby mohl jejich personál alespoň procházet uličkami. České dráhy ale více vhodných vozů zatím nemají.

Mohlo by vás zajímat