České dráhy zvýšily své zadlužení o dalších téměř 7 miliard 

Avatar photo
ZO OSŽ DKV Praha
foto: Petr S. – www.wikipedia.cz

České dráhy si půjčily v novém úvěru vázaném na nákup nových jednotek dalších téměř 7 miliard od společnosti Eurofima. Až stovka jednotek RegioPanter bude zakoupena od firmy Škoda Group a 22 motorových jednotek RegioFox od polské firmy Pesa. Dopravce tak opět navýšil své zadlužení.

Společnost Eurofima na svých stránkách informovala, že je úvěr na 10 let v hodnotě 6,903 miliardy korun, ale výši úroku nezveřejnila. Dopravce patří k akcionářům neziskové organizace zabývající se financováním kolejových vozidel. Akcionáře tvoří státní dopravci z celé Evropy. Už v lednu České dráhy uvedly, že si u Eurofimy díky nové smlouvě o úvěru mohou půjčit až 639 milionů eur na 20 let.

V minulosti bylo financování přes danou společnost výhodnější než dluhopisy a dopravce zde již opakovaně úvěr využil, například na nákup lokomotiv 380. Nový úvěr byl uzavřen jen pár týdnů před datem splatnosti dluhopisů ve výši 400 milionů eur, které musí České dráhy splatit. Z velké části je zaplatí nové dluhopisy vydané loni na podzim v hodnotě 500 milionů eur.

Dluh Českých drah aktuálně činí 52 miliard korun. Generální ředitel a předseda představenstva Českých drah Michal Krapinec se v podcastu Cesty Zdopravy.cz vyjádřil, že „zadlužení Českých drah ještě chvíli poroste do bodu zlomu, kdy se křivka zadlužení narovná, a začne se snižovat.“ 

zdroj: www.zdopravy.cz

Mohlo by vás zajímat