České dráhy zlepšují příjem mobilního signálu v railjetech

Avatar photo
ZO OSŽ DKV Praha
foto: Kevin Prince

Volat z vlaku nebo používat data by nově mělo být spolehlivější než dosud. Podle dopravce má lepší mobilní signál ve vlacích posílit jeho konkurenceschopnost.

České dráhy začaly s firmou ČD – Telematika instalovat tzv. opakovače mobilního signálu do svých vlaků. V rámci pilotního projektu se nejprve objeví v railjetech. Testovací provoz ověří posílení kvality signálu a podá zpětnou vazbu od cestujících.

Nově vybavená jednotka vstoupila do půlročního testovacího provozu a má eliminovat výpadky datových služeb a mobilních hovorů. Ministr dopravy Martin Kupka tvrdí, že železniční vozy tlumí šíření signálu a opakovače mobilního signálu mají signál ve vlacích výrazně zlepšit.

Vlakový opakovač je technické zařízení, které umí přenášet signál mobilních operátorů do jednotlivých vagonů a případně zesílit výstupní výkon signálu. Podle aktuálního pokrytí se míra zesílení dynamicky nastavuje. Jeden opakovač může zajistit pokrytí signálem až pro 4 jednotlivé spřažené vozy.

Předseda představenstva a generální ředitel Českých drah Michal Krapinec věří, že se brzy podaří zajistit financování pro sériovou zástavbu opakovačů do jednotek dálkové dopravy. Po Německu a Rakousku bychom byli třetí zemí ve střední Evropě s dobrou dostupností mobilního signálu a přenosem dat ve vlacích. Tím se má posílit konkurenční výhoda ČD a železnice oproti individuálnímu motorismu. 

Člen představenstva ČD – Telematiky Tomáš Businský dodal, že technické parametry opakovačů musí být optimalizovány pro podmínky každého vozidla, aby nedocházelo k nežádoucím interferencím s vnějším okolím. Instalace proto vyžaduje individuální technické řešení pro každý typ či provedení železničního vozidla a samostatné typové schválení Drážním úřadem. 

zdroj: www.zdopravy.cz

Mohlo by vás zajímat