České dráhy vyhlašují další tendr na elektrické jednotky za 8,4 miliardy korun

Avatar photo
ZO OSŽ DKV Praha
foto: Lasy – Wikipedia

Od září roku 2022 vypsaly České dráhy soutěže na nové vlaky v hodnotě přesahující 80 miliard korun. Nyní shání pro regionální dopravu dalších až 47 elektrických jednotek. Aktuálně vypsaly soutěž na dvouvozové jednotky typu EMU140 s kapacitou asi 140 míst k sezení.

Dopravce uveřejnil soutěž ve věstníku veřejných zakázek a na svém profilu. Na rozdíl od podobných soutěží na nové vlaky bude vše pouze opcí a České dráhy odběr jednotek nezaručují. V dokumentaci také není uvedeno, pro které kraje jsou určeny.

Dle dostupných informací půjde o rámcovou smlouvu zahrnující kompletní servis jednotek. Na dvousystémové jednotky pro regionální dopravu je odhadovaná cena zakázky 8,4 miliardy korun a mají zvládnout rychlost do 160 km/h. Kromě ceny jsou důležité náklady na cestu, spotřeba trakční energie a navýšení počtu sedadel.

V České republice aktuálně probíhá rozsáhlá modernizace elektrického provozu zejména díky smlouvě Českých drah se Škodou Transportation na nové jednotky RegioPanter a také díky velké zakázce JM kraje na jednotky Moravia.

Od září loňského roku vypsaly České dráhy 4 soutěže na nové elektrické vlaky v hodnotě 86 miliard korun. U rámcových smluv nemusí být vyčerpán celý kontrakt. Aktuálně u ČD běží soutěž na 15 dvouzdrojových elektrických jednotek BEMU za 3,4 miliardy korun, na 90 jednotek EMU400 pro dopravu v okolí Prahy za 42 miliard korun a 60 jednotek EMU350 na rychlost až 200 km/h ve výši až 32 miliard korun.

zdroj: www.zdopravy.cz

Mohlo by vás zajímat