České dráhy váhají s opravou havarovaného Pendolina z Bohumína

ZO OSŽ DKV Praha
ZO OSŽ DKV Praha
foto: Drážní inspekce

O osudu jednotky Pendolino poškozené při loňském neštěstí v Bohumíně rozhodnou České dráhy v únoru. Vzhledem k vysokým nákladům na opravu a stáří jednotky slouží aktuálně jako zásobárna náhradních dílů a oprava se již jeví jako nereálná.

Rozhodnutí finálně ještě nepadlo, ještě se dopočítává ekonomika. Spíše to směřuje k tomu, že se opravovat nebude,“ řekl člen představenstva Českých drah Jiří Ješeta.

Po nehodě jednotku prohlédli specialisté společnosti Alstom. Náklady vyčíslili na 200 milionů korun. Varovali ale, že po demontáži může být nalezeno více závad, které nejsou nyní viditelné. „Cena tak může být vyšší ještě o 20 až 50 milionů korun,“ dodal Ješeta. K tomu je ještě nutné připočíst 59 milionů korun za instalaci ETCS.

K události došlo v červnu loňského roku a vyšetřování stále probíhá. Pendolino narazilo do posunového dílu. Kromě strojvedoucího, který byl usmrcen, byla lehce zraněna i členka vlakového personálu. V Pendolinu cestovalo šestnáct osob.

V závěru roku policie oznámila, že strojvedoucí měl v krvi alkohol. Dopravce nemá Pendolina pojištěné. Srovnatelnou částku již České dráhy zaplatily za opravu Pendolina, které bylo poškozeno při neštěstí ve Studénce. Tehdy oprava stála 210 000 000 Kč.

zdroj: www.zdopravy.cz

Mohlo by vás zajímat