České dráhy odložily vydání zelených bondů za 10 miliard

Avatar photo
OSŽ DKV Praha

Generální ředitel Českých drah Michal Krapinec plánoval, že získá na trhu desítky miliard. Peníze ze zelených bondů chtěl použít na obnovu vozového parku, rozvoj opravárenství a splátky předchozích emisí. Vydání dluhopisů však bylo odloženo.

Zelené eurobondy měly být vydány na evropském trhu, kde se sazba Euribor drží pod 1 %, společně se strategií investic Environmental Social Governance – ESG, při které se mimo finančního zisku zohledňuje udržitelnost a sociální dopad. Měla se zlepšit pozice ve vztahu k zaměstnancům, ekologii a společenské odpovědnosti. 

Oficiálním důvodem odložení emise je nehoda pendolina v Bohumíně, která se stala 3 dny před koncem měsíce, což bylo v době, kdy už měly být bondy vydány. Podle vyšetřovatelů činila škoda 36 milionů korun. Zřejmě jde spíše o zástupný problém. České dráhy se plánují vrátit k emisi na podzim po vyhodnocení dokumentů o nehodě a ukončení letních prázdnin na finančních trzích.

Dráhy podle výroční zprávy loni zaznamenaly výnosy přes 38 miliard korun a skončily ve ztrátě 1,6 miliardy korun. Meziročně si polepšily o 2,5 miliardy korun. Zadlužení však stoupá na 70 miliard korun a rostou i náklady na energie. Podle analytika může být hospodaření reálným důvodem odložení emise. Splatnost emise eurobondů za 400 milionů eur, asi 10 miliard korun, je už v květnu 2023.

foto: Petr Kučera
zdroj: www.idnes.cz

Total
0
Sdílení
Mohlo by vás zajímat