České dráhy nejsou spokojeny s kvalitou slovenské železnice

ZO OSŽ DKV Praha
ZO OSŽ DKV Praha
foto: České dráhy

Stav železnice na Slovensku je pro České dráhy již nepřijatelný. Vedení dopravce se dopisem obrátilo na slovenského správce drážní infrastruktury Železnice Slovenskej republiky (ŽSR), se žádostí o nápravu nebezpečného stavu slovenských kolejí a výhybek.

Dopis byl sepsán jako reakce na vykolejení jednotky Pendolino v Žilině 1. března letošního roku. Důvodem byla s největší pravděpodobností poškozená výhybka. Dali jsme si s tím práci a přes naše strojvedoucí, kteří jezdí například až do Žiliny nebo do Košic právě na pendolinu, jsme identifikovali konkrétní krizová místa, která vyžadují co nejrychlejší nápravu absolutně nevyhovujícího stavu,řekl náměstek generálního ředitele Českých drah a člen představenstva Jiří Ješeta.

Dopravce ve svém dopise vyjadřuje obavy z řady problémů, včetně nevhodné geometrie trati, projetých kolejových styků, mokré a blátivé štěrkové lože a dalších. Tento, mnohdy až tristní, stav infrastruktury nám způsobuje, kromě přenášení zpoždění, a tím i narušování vlakové dopravy na území ČR, současně zvýšené náklady na údržbu našich vozidel jezdících po infrastruktuře ŽSR. Jedná se především o častější soustružení dvojkolí, poruchy vypružení, trakčních motorů a citlivé elektroniky, což výrazně zkracuje životnost těchto vozidel a v neposlední řadě generuje vyšší potřebu záložních vozidel,“ uvádí dopravce v dopise.

České dráhy žádají slovenského správce infrastruktury, aby co nejrychleji připravil nápravu a uvedl časový harmonogram oprav, kdy dojde k odstranění závad na infrastruktuře Železnice Slovenskej republiky.

zdroj: www.zdopravy.cz

Mohlo by vás zajímat