České dráhy nasadí v letošním roce rekordní počet nových vlaků

ZO OSŽ DKV Praha
ZO OSŽ DKV Praha
foto: Michal Málek – České dráhy

Národní dopravce České dráhy uvede letos do provozu rekordních 80 čerstvě dodaných vlaků. Cestující by se měli dočkat výrazného zlepšení kvality cestování zejména na Vysočině, Olomoucku a jižní Moravě. Nové vlaky budou obsluhovat polovinu krajů České republiky.

„Obnova vozidlového parku Českých drah letos vstoupí do další etapy. V případě jednotek RegioPanter už bude dodána více než polovina všech objednaných vlaků a začne provoz nových motorových jednotek řady 847 od polské společnosti PESA. V první polovině roku nahradí staré soupravy nové jednotky RegioPanter na elektrifikovaných tratích na Vysočině a ve druhé polovině roku začne plošná náhrada starších souprav v Olomouckém kraji. Další nové jednotky RegioPanter zamíří do Moravskoslezského kraje. Od Jihomoravského kraje letos převezmeme také 31 nových čtyřvozových jednotek Moravia, které budeme provozovat nejméně do konce roku 2024,“ uvedl šéf ČD Michal Krapinec.

Moravskoslezský kraj již obdržel první jednotku RegioPanter dodanou v tomto roce. Další čtyři jednotky, které od konce loňského roku fungují v Olomouckém kraji, se tam přestěhují koncem roku 2023. V první polovině roku se předpokládá dodání dalších šesti dvouvozových jednotek na Vysočinu a dvou jednotek do Olomouce.

Třívozové jednotky 640.2 RegioPanter se začnou dodávat ve druhé polovině roku. Až 22 z nich by mělo být dodáno do Olomouckého kraje a dvě do Moravskoslezského kraje. V roce 2024 bude v Olomouckém kraji zprovozněno posledních pět jednotek.

České dráhy budou letos navíc provozovat 31 čtyřvozových jednotek Moravia Jihomoravského kraje. První z nich začala v lednu jezdit ve zkušebním provozu s cestujícími. V Jihomoravském kraji bude v provozu 37 elektrických jednotek Moravia ve dvou variantách. V loňském roce bylo do provozu uvedeno prvních šest jednotek. Vlastníkem je Jihomoravský kraj.

„Předpokládáme, že koncem roku zahájíme zkušební provoz s cestujícími také u motorových jednotek řady 847 od společnosti Pesa. Dodavatel má sice určité zpoždění, ale první jednotka už byla dopravena na testovací okruh u Velimi. Začaly její zkoušky a následovat bude schvalování u drážního úřadu. Věříme, že se tak výrobci podaří ve druhé polovině roku zahájit předávání prvních jednotek do provozu s cestujícími. Ty zamíří nejprve na tratě Jihočeského a Středočeského kraje, Prahy a následně také do Pardubického kraje a na Vysočinu. Příští rok budou pokračovat dodávky nových jednotek RegioPanter a motorových souprav do Královéhradeckého kraje,“ doplnil Jiří Ješeta, člen představenstva a náměstek pro osobní dopravu.

První jednotky od společnosti Pesa budou dodány na provozní pracoviště Tábor, dodané vozy pak budou nasazeny na tratích Praha – Rudná u Prahy – Beroun a Beroun – Rakovník, další zamíří do Pardubického kraje a na Vysočinu. Dodávky do okresů Plzeň a Hradec Králové přijdou na řadu v příštím roce.

zdroj: www.zdopravy.cz

Mohlo by vás zajímat